Zajedničkim druženjem sa članovima Društva inovatora Faust Vrančić iz Šibenika, predškolci iz vrtića Vidici na zanimljiv su i iznimno edukativan način obilježili Međunarodni dan izumitelja, koji se diljem svijeta obilježava 9.studenog.
Sa interaktivnim predavanjem na temu inovativnog rješenja za ekološko zbrinjavanje ovčje vune, kojim se odnedavno može podičiti članica društva Dragica Jerkov, mališanima iz vrtića Vidici u goste je došao predsjednik društva Joško Labura i prof. Stela Dumančić Čuturić, koja se poput mnogih članova ovog društva može pohvaliti međunarodnim nagradama iz područja inovacija.
– “Obradovao nas je poziv iz DV Šibenska maslina za zajedničkim obilježavanjem današnjeg dana izumitelja.
Ovo je naša prva suradnja sa jednom predškolskom ustanovom, a svi dobro znamo koliko je našu djecu važno poticati i usmjeravati na pravi način” -istaknuo je Joško Labura.
Tijekom zajedničkog druženja u holu vrtića, Labura i Dumančić Čuturić su na djeci vrlo zanimljiv način objasnili kako se inovativnim rješenjima može djelovati ekološki.
Korištenjem power point prezentacije mališanima su objasnili kako je inovatorica Dragica Jerkov osmislila način prerade vune ovce pramenke u ekološko gnojivo.
Nekontrolirano odlaganje ovčje vune u prirodi odavno je prepoznato kao ozbiljan ekološki problem, jer vuna se praktički ne može razgraditi i kao takva ostaje u prirodnom okruženju kao veliki zagađivač.
Zabrinjavajući je podatak kako se na godišnjoj razini u prirodi odloži čak 1600 tona ovčje vune!
Inovativnim rješenjem naše članice Dragice Jerkov, koja je za ovu inovaciju na 20.međunarodnoj izložbi inovacija ARCA 2022 nagrađena zlatnom medaljom, osmišljen je način kako se od vune može napraviti ekološko gnojivo.
Dakle, od vunenog otpada stvoreno je ekološko, organsko gnojivo koje zadržava vlagu i i sporo je otpušta zajedno s dušikom kad i koliko je biljkama potrebno-podučili su mališane njihovi gosti inovatori.
Tijekom prezentacije, gosti su mališanima ispričali i zanimljive pojedinosti o inovacijama Fausta Vrančića i muzeju Fausta Vrančića na otoku Prviću. Mališani su uglas odgovorili kako su sa svojim odgojiteljicama već posjetili muzej i razgledali sve Vrančićeve inovacije.
Potaknuli su ih i na razmišljanje o inovacijama u svakodnevnom životu, pa se jedno dijete dosjetilo kako je prava inovacija kad kod oblačenja cipela iskoristiš žlicu i tako si pomogneš kod obuvanja!
Posebno zanimljiv dio druženja dogodio se kad su mališani imali priliku opipati i pomirisati uzorke vune i ekološkog gnojiva koje su im donijeli njihovi gosti.
Kako to obično biva u susretu sa djecom, goste su oduševile dječje izjave i komentari:
– “Otrovno gnojivo može ubiti ježa. Ovo gnojivo od vune ne može ubiti ježa.”
– “Od vune se može napraviti kaput i šal, a može i gnojivo.”
– “Ova vuna ništa ne smrdi, a gnojivo samo malo smrdi.”
Mališani su se dosjetili pa su sa povećalom razgledavali donesene uzorke.
Na kraju druženja mališani su se počastili mandarinama koje su im njihovi gosti donijeli na dar.
Zauzvrat su iskreno i od srca, kako samo djeca znaju, goste nagradili velikim pljeskom.
-“Evo ne znam kad sam zadnji put dobio ovako veliki pljesak i baš vam hvala na tome.
Malo sam se pribojavao hoće li vam priča o našem društvu i inovacijama biti zanimljiva.
Sad kad vidim kako vam je bilo lijepo, obećavam, vidimo se opet uskoro”-kazao je Joško Labura.
No Comments