Polazak u školu predstavlja veliki korak i promjenu za dijete i cijelu obitelj. U školi se dijete suočava s novim pravilima ponašanja, novim licima i prostorom, škola je za dijete prvi veliki korak na putu prema zrelosti. Razvoj djetetovog potencijala ima polazište u kvalitetnoj pripremi djeteta za školu. Ona mu omogućava razvoj individualnih potreba i mogućnosti. Uloga djelatnika predškolske ustanove u pripremi za školu je velika, kao i suradnja vrtića, obitelji i škole u olakšavanju prijelaza iz jednog razvojnog razdoblja u drugo. Predškolski razvoj i priprema za školu označavaju važno razdoblje u djetetovom životu jer omogućavaju djetetu stjecanje spoznaja i interesa koje će mu omogućiti bolju prilagodbu na nove uvjete života.
Spremnost za školu nije izdvojena vještina, već kombinacija cjelokupne razvojne zrelosti, karakteristika i vještina djeteta koje olakšavaju prilagodbu na specifičan način učenja i nove okolnosti.
Priprema za školu u predškolskoj ustanovi važna je jer potiče razvoj grafomotoričkih vještina, vještina čitanja i pisanja, kognitivnog i tjelesnog razvoja djeteta. Glavna metoda za razvoj ovih vještina i cjelokupnog razvoja djeteta je igra, koja je ujedno glavna aktivnost djeteta u predškolskoj ustanovi. Igrom dijete upoznaje svijet oko sebe, stječe znanja i vještine i upoznaje ljude koji ga okružuju. Cjelokupan razvoj djeteta bazira se na igri u kojoj se dijete najoptimalnije razvija i uči, vježba i usvaja nove vještine, navike i znanja koja su potrebna za kvalitetnu pripremu za školu.
Prije polaska u školu važno je da dijete posjeduje osobine poput:
-dobra slika o sebi
-znatiželjno je i voli učiti
– zna se dogovoriti i pridržavati pravila
-zna brinuti o sebi
-uspješno rješava sukobe
– zna ponositi uspjeh i neuspjeh
– zna i želi pomagati drugima
Stoga osim poticanja aktivnosti fine motorike, pisanja i čitanja, tjelesnog i kognitivnog razvoja, važno je da dijete tijekom odrastanja ima podršku u svim aspektima razvoja. Ne manje važno je da raste u uvjetima koji su poticajni za razvoj emocionalne zrelosti i socijalnih vještina unutar kojih će se osjećati sigurno.
Pripremila : pedagoginja Nikolina Slipčević
No Comments