Postavljanje granica: zašto i kako?
Danas je prilika je da se podsjetimo zašto je važno odgajati djecu nenasilno, ali i još važnije kako to učiniti.
Djeca imaju pravo na odgoj bez nasilja, ali i na vodstvo i usmjeravanje. To znači da roditelji trebaju biti u stanju preuzeti roditeljsku odgovornost te postaviti jasne, konkretne i dobro definirane granice, te čvrsto reći “ne” kad smatraju da je to potrebno.
Česte su izjave roditelja: „Ja mu ne mogu ništa, ne prestaje plakati dok ne dobije što želi.“ Tako dijete rano uči kako ono odlučuje, ima kontrolu i moćnije je od roditelja, što ga u konačnici ne čini niti sretnim niti zadovoljnim. A roditelji dižu ruke i svoju djecu ne odgajaju. Nažalost, tada do izražaja dolazi veći odgojni utjecaj medija, vršnjaka, susjedstva…
Djeca usvajaju njihove a ne roditeljske vrijednosti.
Dobro postavljene granice trebaju uvažavati potrebe i roditelja i djeteta, a treba ih postaviti prije nego što problem uopće nastane ili se zakomplicira odnos s djetetom. Granice su najdjelotvornije kada se postavljaju u atmosferi ljubavi, prihvaćanja i međusobnog poštivanja. Međutim, često roditelji popuste djetetovom pritisku pa ne budu dosljedni. To je pozivnica djetetu da nastavi s neprihvatljivim ponašanjem i pokazatelj da roditelj ne misli ono što govori i ne govori ono što misli te da je u redu da ne poštuje granice koje je roditelj postavio.
Granice se ne temelje na prijetnjama, ucjenama i djetetovom strahu od ljutnje i kazne, već dozvoljavaju da dijete doživi pozitivne i negativne posljedice u sigurnom okruženju bezuvjetne roditeljske ljubavi. Takve granice dozvoljavaju djeci da ona budu odgovorna za svoje ponašanje.
Danas vam donosimo video predavanje: Postavljanje granica – zašto i kako?
Kako bi roditelji i u ova „na daljinu“ vremena dobili potporu i edukaciju kroz koju mogu naučiti o postavljanju granica na način u kojem nema tjelesnog ni verbalnog nasilja.
https://www.youtube.com/watch?v=HLwMkGKuR3o
Predavačica: Sara Milavec, mag.psych
Pripremila : pedagoginja Ivana Vukšić
No Comments