Razdoblje koje prolazimo donijelo nam je brojne promjene. U odnosu na brige i gubitke s kojima se kao odrasli suočavamo, dječje nam se mogu činiti malene i beznačajne. Ipak, djeci su one jednako teške, a jedan od većih izazova za njih je gubitak kontakta sa prijateljima.
Neovisno o tome koliko imamo godina i životnog iskustva, bliski odnosi nas osnažuju i čine sretnima, jer pružaju:
- priliku za zabavu i opuštanje
- osjećaj da nekome pripadamo, da nas se voli i prihvaća onakve kakve jesmo
- razvoj samopoštovanja jer gledajući sebe kroz oči najbližih prijatelja osvještavamo vlastite kvalitete i jačamo osjećaj vlastite vrijednosti
- oslonac, izvor podrške koji pomaže suočiti se s brigama i izazovima.
- uče nas kako biti suosjećajni prema sebi
- priliku da se odmaknemo od negativnih misli i odmorimo, kako bi se kasnije bili učinkovitiji
- poligon za usvajanje važnih životnih vještina poput uspostavljanja odnosa, komunikacije, rješavanja sukoba, suočavanja sa svojim emocijama, empatičnosti prema drugima…
Njegovanje odnosa s prijateljima velika je potreba i djece i mladih, koju trenutačno mogu ispuniti isključivo kroz virtualnu komunikaciju. Tako, unatoč izazovima koje donose, ekrani nam omogućuju da nam podrška prijatelja bude dostupna u bilo koje doba dana, čak i kada smo udaljeni.
KAKO MOŽEMO POMOĆI DJECI NJEGOVATI PRIJATELJSTVA I U OVIM IZAZOVNIM UVJETIMA?
- Pružiti prostor za osjećaje. Razgovarajte o tome što se u njegovom životu promijenilo i kako se zbog toga osjeća. Nedostaju li mu prijatelji? Možda osjeća olakšanje jer više ne mora sretati pojedine vršnjake? Dijete treba jasnu poruku da su svi osjećaji ok.
- Učiniti vrijeme za druženje s prijateljima dijelom djetetove dnevne rutine. Rutina pomaže očuvati osjećaj predvidljivosti i kontrole. Ranije se dijete družilo u vrtiću ili poslije škole, pa je sad važno opet dogovoriti svakodnevno predvidljivo vrijeme za druženje s prijateljima.
- Otvorite kanale komunikacije. Omogućite i potičite komunikaciju putem uređaja u kojoj se djeca mogu vidjeti i čuti jer je našem mozgu potreban cjelovit kontakt s drugima da bi zadovoljio potrebe za bliskim odnosima. Omogućite djeci, jednaki prostor za privatnost kao što biste to učinili u druženjima izvan mreže. Istovremeno poduzmite sve što je u vašim rukama da bi dijete koristilo uređaj na siguran način.
- Budite dosljedni – ostanite doma. Vrijeme „izolacije“ može biti vrlo izazovno djeci, a time i roditeljima. Neka će djeca inzistirati na želji da se vide sa prijateljima iz susjedstva ili parka „samo na 5 minuta“. Dopuštanje takvog druženja djeci u iznimnim prilikama može samo zbuniti dijete vezano uz pravila ponašanja koja sada vrijede za djecu i odrasle.
- Pomozite djeci graditi optimističan pogled na svijet. To ne znači da ćemo zanemariti težinu situacije, već da ćemo svjesno obratiti pažnju i na druge aspekte. Primjerice, razgovarajte s djecom o tome kako bi ova kriza izgledala u vaše vrijeme kada nisu postojale suvremene tehnologije i koliko nam one sada mogu olakšati situaciju. Na kraju svakog dana odaberite tri stvari koje su vas toga dana razveselile, planirajte što ćete sve raditi s prijateljima kada ovo razdoblje prođe,… Jer, iako mnogo toga ne znamo, jedno je sasvim sigurno – i ovo će proći.
Pripremila : psihologinja Ivana Vukšić
No Comments