Tijekom ožujka i travnja 2018., u DV Kućica provodit će se aktivnosti iz CAP programa u kojima će sudjelovati djeca, roditelji i djelatnici vrtića.
U radionicama za djecu sudjelovat će sva djeca u godini pred školu, a detaljne informacije o Programu njihovi roditelji će dobiti na roditeljskom sastanku koji će se u održati u travnju, u prostoru vrtića.
CAP (čit. kap, akronim od Child Assault Prevention) je jedan od najkvalitetnijih i najobuhvatnijih programa primarne prevencije zlostavljanja djece u svijetu, nastao u Columbusu, Ohio, SAD, 1978. god.
U Hrvatskoj se provodi od 1999 godine. Udruga roditelja „Korak po korak“ je Regionalni trening centar ICAP-a za Hrvatsku.
Program se provodi uz suglasnost Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta RH.
Ciljevi CAP programa su:
- Smanjiti ranjivost djece i njihovu izloženost različitim oblicima zlostavljanja kvalitetnim informiranjem i poučavanjem učinkovitim prevencijskim strategijama.
- Potaknuti lokalnu zajednicu da sprječavanje nasilja među ljudima, a posebno zlostavljanja djece, prepozna kao svoj važan cilj i
- Potaknuti obrazovne institucije na sustavan pristup prevenciji zlostavljanja djece.
Što djecu čini ranjivom na zlostavljanje?
- Nedostatak informacija o mogućim opasnostima i mogućnostima zaštite.
- Bespomoćnost, nesamostalnost i ovisnost o odraslima.
Izoliranost od izvora podrške i pomoći.
Tradicionalne strategije prevencije, poput upozoravanja djece na moguće opasnosti svakako su potrebne, ali ne jamče djeci sigurnost niti ih čine manje ranjivom. Primjerice, ne štite ih od zlostavljača koji su im poznati!
CAP-ove prevencijske strategije:
- polaze od dječjih sposobnosti a ne od ograničavanja dječjih aktivnosti i očekivanja da roditelji mogu u svakom trenutku biti pokraj svoje djece i nadgledati ih
- mogu se opisati kao „edukacija o prevenciji” kojom se smanjuje ranjivost djece kroz:
- davanje razvojno primjerenih informacija
- poticanje i osnaživanje na korištenje različitih opcija
- upućivanje da traže podršku od vršnjaka i odraslih kojima vjeruju kako bi smanjili svoju izoliranost
Izvedba CAP programa
DJECA= pravo na informacije/vještine kojima će steći veću sigurnost i kontrolu
nad svojim životima.
ODRASLI= pravo i dužnost na informacije/vještine koje će im pomoći da djecu na
pravi način podržavaju i štite. Stoga, CAP program sadrži 3 vrste aktivnosti:
- predavanje za zaposlenike vrtića
- predavanje za roditelje
radionice za djecu
Rad s odraslima govori o osnažujućim i prevencijskim strategijama koje će se obraditi u radionicama s djecom i daju sugestije kako ih najučinkovitije podržati kod kuće, u vrtiću i zajednici.
Radionice za djecu
Koristeći igrokaze i vođenu raspravu, CAP- pomagači (posebno educirane osobe) djecu upućuju na to kako prepoznati potencijalno opasne situacije i učinkovito koristiti različite mogućnosti obrane. CAP naglašava 3 osnažujuće vještine:
No Comments