Dok zrake proljetnog sunca miluju zemlju, vesele obitelji sjede za stolom, grickaju šunku i mladi luk, kuckaju se obojenim jajima i uživaju u sirnicama.
Tako se Uskrs, kršćanski blagdan koji vjernike podsjeća na posljednju Kristovu žrtvu i njegovo dizanje iz mrtvih, slavi u našim krajevima.
Nekoliko zanimljivosti o blagdanu Uskrs :
1. Jaja su oduvijek predstavljala simbol ponovnog rođenja: obojeni primjerci pronađeni su još u pretpovijesnim grobovima.
U krilu zoroastrizma, jedne od prvih monoteističkih religija, jaja su se ukrašavala na Nowruz, iransku Novu Godinu, koja je padala u prve dane proljeća.
Stari su pak Egipćani vjerovali da je život nastao iz jajeta, te su običavali u proljeće darivati jedni druge ovom namirnicom. Sveti Augustin u petom stoljeću izlazak pileta iz ljuske jajeta opisuje kao simbol Isusovog izlaska iz groba.
2. Crkveni sabor u Niceji 325. je odlučio da Uskrs postane pravi kršćanski blagdan. Nakon dugih rasprava, određeno je da se slavi prve nedjelje nakon punog mjeseca koji pada iza 21. ožujka, odnosno ekvinocija. Uskrs je tako postao prvi klizni blagdan u povijesti
3. Čokoladna jaja počela su se prodavati u 19. stoljeću u Bristolu.
Prvi primjerci bili su izrađeni ručno, s ukrasima od obojenog šećera u obliku cvijeća, i predstavljali su malena umjetnička djela.
Najveće uskršnje čokoladno jaje izrađeno je 2011. u Italiji.
Sa deset i pol metara i 7.200 kilograma, bilo je više od žirafe i teže od slona.
4. Čokoladni zečići “izumljeni” su u Njemačkoj.
Dok su potonji diljem svijeta prihvaćeni kao uskršnji simboli, u Australiji ih ne podnose. Kako zečeve smatraju štetočinama, imaju ih običaj palicama uništavati na ovaj blagdan… Srećom, samo one čokoladne!
5. U nekim europskim zemljama pereci su jedno od tradicionalnih uskršnjih jela, zato što se smatra da njihov središnji zavinuti dio predstavlja ruke sklopljene u molitvi.
6. Do 12. stoljeća, crkva je zabranjivala konzumaciju jaja za vrijeme Uskrsa, želeći se distancirati od poganskih običaja.
Kasnije je zabrana ukinuta, štoviše, u mnogim se crkvama održavao tzv. “Festival bacanja jaja”.
Svećenik bi dobacio tvrdo kuhano jaje jednom ministrantu, ovaj drugom, itd. Onaj u čijim se rukama jaje nalazilo kad bi sat otkucao dvanaest sati smio je zadržati “ulov”, što se smatralo blagoslovom.
I našim vrtićima, obilježavamo ovaj veliki blagdan, kroz razne aktivnosti.
DV Kućica, odgojna skupina Loptice, odgojiteljice Duška Mikulandra i Ana Baljkas
DV Veseljko, odgojiteljice Sanja Topić i Valentina Krnić
DV Vidici, odgojna skupina Perunike, odgojiteljice Dubravka Juras Grgurev i Antonia Mrša
No Comments