Svjetski Dan plesa

,,Svjetski dan plesa“ obilježava se od 1982. godine 29. travnja i širom svijeta čitaju se međunarodne i nacionalne poruke ljudi vezane uz ples.
Cilj obilježavanja ovog dana je podsjećanje na važnost plesa kao umjetničkog oblika izražavanja te uživanje u njegovoj jedinstvenosti koja prevladava sve političke, kulturne i etničke prepreke.
Pokret se smatra jednim od temeljnih ljudskih potreba, ono pobuđuje slike, misli, sjećanja i emocije.
Ples je najprirodnije sredstvo izražavanja i komunikacije koji potiče na ritmično pokretanje tijela, te čovjeku omogućuje da prikaže svoj unutarnji svijet.
Povodom ,,Svjetskog dana plesa“ djeca iz odgojnih skupina DV Vidici ,,Mali sportaši“, ,,Latice“ i ,,Perunika“ s svojim odgojiteljicama gledala su edukativnu priču ,,Gdje je moja glazba?“ na stranici „Muzičkog Biennale Zagreb za  velike malene“.
Slušajući priču  djeca su saznala na koji način nastaju zvukovi koji stvaraju glazbu. Poslije priče djeca su imala aktivnosti u kojima su upoznali različite vrste plesova prema državama na karti svijeta i prema emocijama koje su trebali prepoznati i zajedno plesati na različite pjesme.
Zadnja aktivnost koja je obilježila ,,Svjetski dan plesa“ u vrtiću je ples i pjesma djece u sklopu etnoigranoice ,,Balarin“.

DV Vidici – odgojne skupine “Perunika”, “Latice”, “Mali sportaši”

U odgojnoj skupini ,,Žabice“ u suradnji odgojiteljicom i pedagoginjom organizirane su aktivnosti koje su pratili roditelji djece online preko aplikacije Google Meet, s obzirom da u sadašnjoj situaciji s epidemijom COVID-19 roditelji ne mogu sudjelovati u provedbi aktivnosti zajedno s djecom.
U prvoj aktivnosti pedagoginja Nikolina Slipčević je djeci čitala priču ,,Tri medvjeda i gitara“ u kojoj su djeca saznala zbog čega je glazba važna i koliko ona usrećuje i opušta.
U drugoj aktivnosti djeca su zajedno s odgojiteljicom Natalijom Gobin zapjevala, zaplesala i za kraj pozdravila svoje roditelje koji su pratili aktivnosti preko aplikacije Google Meet.

odgojna skupina “Žabice”

Dojmovi roditelja na aktivnost:

,,Poštovana,ideja o mogućnosti gledanja djece preko aplikacije je jako dobra,moje mišljenje je da možete i u buduće tako. S obzirom da je bilo prvi put bilo je malih nepravilnosti ali sve se da ispraviti. Zvuk je bio malo lošiji ,a djecu nismo mogli vidjeti jer nisu stalno na jednom mjestu bila tako da neko vrijeme nismo ih mogli ni vidjeti a ni čuti s obzirom da je zvuk bio lošiji. Sve ostalo je bilo dobro.”


,,Poštovana, u ovim “novim normalnim” aktivnostima jako je pohvalna jedna ovakva aktivnost, jer nam svakako fali malo interakcije i povratnih informacija iz vrtica.Meni osobno je jako zanimljivo ovako vidjeti kako moje dijete reagira na neke aktivnosti i kako se ponaša i odnosi prema vršnjacima, tako da ću uvijek podržati ovakav način komunikacije. Šteta što više roditelja nije bilo uključeno, barem na kratko, jer je i djeci zanimljivo kad nas onako virtualno vide.
Tako da svakako veliki + za ovaj projekt. Hvala.


,Poštovana, jako mi se svidjela provedena aktivnost. Sviđa mi se korištenje aplikacije i nadam se da ćemo više sudjelovati u aktivnostima vrtića s obzirom na epidemiološku situaciju.”

“Pozdrav, evo kratko vezano za video poziv od prošlog tjedna. Jako dobra ideja s obzirom u vrijeme u kojem jesmo. Kad već ne možemo imati radionice sa djecom u vrtiću i pratiti što se novo radi, zadovoljni smo i s ovim što možemo. Iskreno,ja osobno bih voljela da bude još više ovakvih “nastupa”, igre, plesa, pjevanja, recitiranja. 
Nadam se skorom druženju. 
Lijep pozdrav!”

DV Jutro

U odgojnoj skupini Bubamare, također je obilježen Svjetski Dan plesa,
Nakon što su poslušali priču pod nazivom “Gdje je moja glazba”,  djeca su otkrila što sve može proizvesti zvuk te su i oni sami stvarali određene zvukove.
Otkrili su i da njihovo tijelo (ruke, prsti) mogu proizvoditi zvuk.
Potom su djeca izrađivala glazbene instrumente (šuškalice), svirali na njima te igrali igru “Pogodi po zvuku”.
Zatim su igrali memory glazbeni instrumenti, prepoznavali ih i pisali njihova imena. Uz skladbu ” Ševina pjesma” autora P.I.Čajkovski, izveli su ples s marama i na taj način dočarali tempo, dinamiku i ritam skladbe.

odgojna skupina “Bubmare”

DV Jutro, odgojna skupina Bubamare, odgojiteljice Snježana Peran i Daniela Stošić Protega

U odgojnoj skupini Zmajići, nizom aktivnosti obilježen je Međunarodni dan plesa.
Između ostalog, odgojiteljice su  razgovarale sa djecom o različitim vrstama plesova te o bogatoj glazbenoj i plesnoj ostavštini iz različitih krajeva Hrvatske. Današnji dan obilježio je ples Grizlica iz Podravine.
Djecu su komentirala i koliko vole ples i glazbu na koju plešu.
Posebno je zanimljivo bilo učenje pokreta plesa Grizlice.
Djeca su bila oduševljena plesom Grizlice (ples s jednostavnim pokretima koji se izvode u paru) te su  tražili više puta da im odgojiteljica pusti glazbu kako bi plesali.
Kako su nekada djevojčice u Podravini nosile dvije pletenice, djeca su učila i kako praviti pletenice u kosi.
U likovnom centru  su crtali poznate instrumen iz Podravine – okarin (glazbalo od gline). Aktivnost su završili zajedničkim plesom  Grizlica.

odgojna skupina “Zmajići”

DV Jutro, odgojna skupina Zmajići, odgojiteljica Željka Milovac i odgojiteljica pripravnik Antonia Bogati

No Comments

Comments are closed.

To Top