U prilogu je i link sa pričama koje su predložene u materijalu, one su dio mjesečnog plana za travanj, no naravno mogu biti korištene i u bilo kojem drugom razdoblju.
VRTIĆ U KUĆI
Promjene u rutinama i psihosocijalni stres uzrokovan pandemijom koronavirusa te zbog toga uvelike promijenjen način života uz fizičku izolacija u domu, može dodatno pogoršati tjelesno i psihičko zdravlje djece. Prijatelji s kojima su se do jučer igrali u vrtiću, na igralištu, u svom domu sada su samo slika i glas na ekranu mobitela ili laptopa…
Normalno je i očekivano da će djeca u tim uvjetima tražiti više od vas roditelja. Dijelom zato što ste im sada stalno ‘na oku’, a dio i zato što ste im sad glavni izvor socijalnog kontakta. Ali to ne znači da se morate staviti u „službu“ djeteta udovoljavajući svim njegovim zahtjevima i pri tome zaboravljajući na sebe i svoju dobrobit. Jer samo roditelj koji je dobro je i dobar roditelj, a roditelj koji je dobro je i u mogućnosti graditi dobre odnose s djecom. A to je trenutno ono najvažnije. Preporuka je da odvojite dva puta u danu po pola sata svog vremena za nepodijeljenu pažnju svom djetetu. Igra, u kojoj dijete ima nepodijeljenu pažnju odrasle osobe, osigurava mu dovoljno socijalnog kontakta i edukativne vrijednosti da nadoknadi moguće efekte izolacije. Kad se s djecom igrate i pritom oni imaju vašu potpunu pažnju, učite ih:
- rješavanju problema,
- socijalnim vještinama poput obraćanja pažnje na izraz lica druge osobe,
- samoregulaciji ponašanja,
- kako čekati svoj red,
- kako se nositi s frustracijom,
- vještine poput dijeljenja i izmjenjivanja,
- poštivanju pravila
- dogovaranju i poštivanju dogovora
I što je za njih i za vas jako važno djeca su spremnija drugi dio dana provesti u samostalnoj igri.
Kroz igru i svakodnevne životno – praktične aktivnosti: presvlačenje odječe, obuvanje i izuvanje, detaljno pranje ruku, usvajanje pojma dezinfekcije, djeca uče kako sačuvati svoje zdravlje i zdravlje onih koje vole, te na taj način razvijaju odgovornost i empatiju prema drugima, te dobivaju poruku da je i njihov doprinos važan.
Sve su ovo vještine i znanja koja su potrebna svakome od nas u gotovo svim životnim situacijama. Situacija u kojoj smo se našli zbog pandemije korona virusa uskratila nam je ono što smo do sad smatrali samo po sebi razumljivim – socijalni kontakt s prijateljima i članovima obitelji osim najužeg kruga ukučana. Neka vam izolacija bude motivacija i poticaj da iz situacije u kojojste ste se našli, zajedno izvućete najbolje za sebe i svoje dijete. Želimo vam pomoći u tome i nekim svojim prijedlozima, a to ćemo najučinkovitije napraviti putem vašeg maila.
Isto tako oslanjamo se na vašu kreativnost i mudrost u stvaranju kvalitetnih načina igre i učenja, kao i na dijeljenje istih s ostalim roditeljima.
Djeca se zapravo najviše vole igrati s onim što nisu igračke, zato se u vrtiću govori o materijalima. Dio materijala im možete ponuditi iz kućnih potrepština, ili onoga što zovemo neoblikovani materijal, a to je nepotrebna ambalaža, kutijice raznih veličina, nepotrebni časopisi, staklene boce i bočice, limene kutijice, sjemenke, brašno i jestiva boja koje umiješane s vodom i malo ljepila daju podatan materijal sličan plastelinu i što god vam padne na pamet i dođe pod ruku. Ne dajemo vam recepte jer vama i vašem djetetu ostavljamo prostor za istraživanje i toplo se nadamo da će te sve ono što u tom istraživanju otkrijete podijeliti s ostalim roditeljima i s nama njihovim odgojiteljicama! Istraživanje je osnovni oblik učenja, a dijeljenje otkrivenog povezat će vas i pružiti osjećaj velikog zadovoljstva. To je upravo ono što nam svima u ovim trenutcima treba.
PRIJEDLOZI AKTIVNOSTI:
- „Čarobna kutija“
Potrebno: jedna kutija od cipela (ili neka druga slične veličine s poklopcem); blokić s papirima veličine dlana,olovka
Opis: odaberite u stanu mjesto ugodno vama i djetetu. Udobno se smjestite i započnite razgovor. Pitajte dijete što bi htjelo raditi narednih dana. Uvažite sve njegove ideje koje je moguće ostvariti i svaku zapišite na jedan papirić. Sve papiriće stavite u kutiju (kutiju je moguće stalno popunjavati novim idejama). Na početku tjedna neka vaše dijete izvuče onoliko papirića koliko je dana ostalo do kraja tjedna. (Ujedno s djetetom učite dane u tjednu, brojanje do 7, oduzimanje po jedan…) Nakon toga zajedno odaberite mjesto u stanu gdje će te vidljivo zalijepiti papiriće (za svaki dan po jedan) kako biste na vrijeme mogli pripremiti potrebne materijale i radovati se predstojećoj aktivnosti.
Cilj:
- Uključenost djeteta u važne odluke koje se tiču organizacije obiteljskog života
- Svijest o tome da odrasli poštuju njegove želje
- Učenje djeteta o tome što je dogovor i zašto ga je važno poštivati
- Preuzimanje odgovornosti za vlastite želje
U drugom dijelu dana vi birate aktivnost za svoje dijete.
Vodite računa da vam je materijal za aktivnost dostupan, da je aktivnost primjerena mogućnostima vašeg djeteta(uvijek nešto zahtjevnija od trenutačnih mogućnosti) i da je zabavna.
POŠTUJTE DOGOVOR!
POŠTUJTE NAČELO NEPODIJELJENE PAŽNJE (potpune usredotočenosti na dijete za vrijeme trajanja aktivnosti)
RADITE S DJETETOM, A NE UMJESTO NJEGA
- Slikovnica o medijima
Cilj:
- Razvoj medijske pismenosti kod djece rane dobi
- Spoznaja djeteta o razlici svijeta medija od stvarnog svijeta u kojem živi
Kakav će kasnije djeca imati odnos s medijima i prema njima ovisi o njihovu ranom iskustvu u obitelji i s roditeljima kao prvim modelima. Stoga se sve veća pozornosti pridaje osnaživanju djece i razvoju medijske pismenosti unutar obitelji, kao prvog i najvažnijeg modela ponašanja
- „Lepeza prijateljstva“
Potrebno: papir hamer ili stražnja strana zidnog kalendara, markeri ili bilo koja boja kojom možete povlačiti linije u boji, flomaster za pisanje, fotografija vašeg djeteta
Opis aktivnosti: Izrežite od papira što veči krug. U sredinu neka dijete zalijepi svoju fotografiju. Potaknite ga na razgovor o prijateljima. Neka kaže imena svojih najboljih prijatelja. Zapišite njihova imena na rub kruga. Oko imena zapišite izjave svog djeteta zašto su mu baš oni najbolji prijatelji. Za svakog svog prijatelja vaše dijete neka odabere jednu boju i spoji linijom svoju sliku s imenom tog prijatelja. Razvijajte dalje aktivnost prema idejama vas i vašeg djeteta.
- „Bursunsul i Paskvalina“- virtualna slikovnica
Opis aktivnosti: audio-vizualno pračenje sadržaja virtualne slikovnice; razgovor o priči i problemskoj situaciji opisanoj u priči; igra riječima (izgovaranje zanimljivih riječi iz priče po izboru djeteta i roditelja)
Slikovnica je prilagođena djeci rane dobi pa dijete može pratiti tekst koji čita narator dok se stranice automatski okreču. U ponovljenom čitanju dijete može „listati“ stranice dok mu tekst čitate vi. Postoji velika vjerojatnost da će neka djeca poželjeti i sama“pročitati“slikovnicu vama. Podržite ih i ohrabrite u tim pokušajima! Uživajte u čitanju zajedno i činite to što češće!
Cilj:
- Potaknuti dijete da kaže zašto je Bursunsul bio ljut na Paskvalinu; da li bi se ono ljutilo da mu netko uzme čokoladu; što bi tada napravilo…
- Vježbanje aktivnog slušanja
- Vježbanje izgovora
Preporuka: Ponekad tražimo od djeteta nešto što kao roditelji znamo da je za njega dobro i korisno ali ne uspijevamo to postiči. Bursunsul (djeca ga poznaju kao Bulda) i Paskvalina vam u tome mogu pomoči ,a da se sami ne izložite negodovanju i mrkom pogledu svog djeteta, Stavite Bursunsula i Paskvalinu u istu problemsku situaciju i zatražite od djeteta da im pomogne!
- „Naranče za sve“- virtualna slikovnica
Cilj:
- Spoznati radost dijeljenja
Princip čitanja isti je kao i u prethodnoj slikovnici. Slikovnica nudi niz mogućnosti za nastavak aktivnosti i razgovor. Pustite mašti na volju!
Sjetite se neoblikovanog materijala koji sam ranije spomenula i dajte mu, zajedno sa svojim djetetom, novi život!
„Kad si iscrpio sve mogućnosti, zapamti ovo – nisi.“
Thomas Edison
Aktivnosti koje smo vam ponudili dostatne su za ovaj tjedan, a planirane su u sklopu Odgojno – obrazovnog plana za travanj.
Pripremila : odgojiteljica Planka Belamarić, DV Vidici
No Comments